Kolejny raz solidarne szkoły spotkały się w Gdańsku!

"Wracamy z nowymi pomysłami i przyjaźniami" - tak powiedzieli uczniowie Technikum nr 19 w Łodzi po dwóch dniach pełnych wrażeń. 4 i 5 czerwca w niezwykłej przestrzeni Europejskiego Centrum Solidarności spotkali się uczniowie i uczennice oraz nauczyciele i nauczycielki z 10 szkół z całej Polski na konferencji podsumowującej 5. edycję programu Solidarna Szkoła.

Warszawa, Miedniewice, Zabrze, Łódź Zagoździe, Rzeszów, Dąbrowa Górnicza, Olkusz, Radomno - z tych miejsc przyjechali uczestnicy konferencji i mimo odległości oraz bardzo wczesnej pobudki, dali z siebie wszystko, aby opowiedzieć o swoich działaniach i projektach oraz skorzystać ze spotkań z ekspertami i trenerami Europejskiego Centrum Solidarności i Centrum Edukacji Obywatelskiej. Uczestnicy i uczestniczki konferencji wzięli udział w warsztatach, podczas których spotkali się z młodymi aktywistami i mieli okazję podsumować swoje projekty.

Na wystawie głównej ECS poszukiwali informacji na temat Paczek Solidarności, tematu przewodniego tegorocznej edycji Solidarnej Szkoły. Udali się również na spacer po terenie Stoczni, aby odkrywać miejsca związane z solidarnością międzyludzką.

Escape Room, koncert piosenek z epoki PRL, spotkania ze świadkami historii, dzień lat 80. - to tylko niektóre z działań podjętych przez uczniów i nauczycieli w tym roku szkolnym. W ramach Stoczni Projektów uczniowie i uczennice przygotowali barwne kolarze i stoiska na których opowiadali o swoich działaniach. "Najbardziej dumni jesteśmy z tego, że nasz projekt zaangażował różne pokolenia i środowiska, a to naszym zdaniem jest podstawą solidarności" - skomentowali uczniowie i uczennice Liceum Ogólnokształcącego imienia Aleksandra Kamińskiego w Warszawie. Zaś Alicja Pacewicz, ekspertka Centrum Edukacji Obywatelskiej, podsumowując zaangażowanie młodzieży powiedziała: "Solidarna Szkoła uczy o potrzebach innych ludzi wokół nas i na świecie.

 

Projekty uczniowskie pokazują, że młodzi ludzie pod opieką mądrych nauczycieli chcą i potrafią być solidarni. I że szkoła to dobre miejsce, żeby uczyć się nie tylko "przedmiotów", ale także obywatelskiego działania". 10 zespołów otrzymało budki lęgowe stworzone w Pracowni Rzeczy Różnych Fundacji Synapsis, która zapewnia zatrudnienie i rehabilitację osobom dorosłym z autyzmem. Niektóre budki już zawisły na swoich miejscach i czekają na lokatorów :)

Konferencja w Gdańsku była również okazją do zaprezentowania Muzeum online - zbioru opisów i zdjęć 24 przedmiotów odnalezionych i opracowanych przez uczestników Solidarnej Szkoły. Zobacz muzeum.

Szkoły obecne w Gdańsku były pierwszymi które otrzymały w tym roku certyfikat Solidarnej Szkoły - dołączyło do nich jeszcze 18 zespołów. Zobacz pełną listę w wyróżnionych szkół w roku 2017/2018.

Serdecznie gratulujemy! Zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach Solidarnej Szkoły. Więcej informacji o rekrutacji pojawi się w sierpniu w tym artykule.

Opr. Urszula Bijoś
Fot. Tomasz Kwiręg