Program "Solidarna Szkoła"
realizowany jest przez:
Aktualności
Drugi semestr - rekrutujemy
Nigdy nie jest za późno, żeby zacząć działania solidarnościowe - zapraszamy do zgłaszania swoich szkół do programu na drugi semestr. Uczniowie i nauczyciele otrzymają wsparcie w postaci webinariów, materiałów edukacyjnych, scenariuszy projektów, a grupy, które zrealizują najciekawsze działania, zaprosimy w czerwcu do Gdańska na konferencję finałową. Link do rejestracji dostępny jest tutaj: rejestracja.
Rejestracja trwa do 28 lutego. Rekrutacja ma charakter uzupełniający, szkoły, które już biorą udział w programie nie muszą wypełniać formularza po raz drugi.
Co czeka na szkoły w tej edycji programu?
Zachęcamy wszystkie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe do zaangażowania w inicjatywy kształtujące u uczniów poczucie tożsamości historycznej, solidarności społecznej oraz wspólnoty lokalnej. Zaczynamy od poznania historii i dziedzictwa wielkiego polskiego ruchu społecznego, Solidarności. Analizujemy postawy i wartości jego członków, aby zapytać uczniów, jak dzisiaj obecne są ideały Solidarności w życiu społecznym i debacie publicznej, nie tylko w Polsce, ale także w Europie i na świecie. Odwołujemy się do lokalnych problemów, ale też zapraszamy na spotkania z ekspertami z Palestyny, rozmawiamy o sytuacji na Ukrainie i tym, jak być solidarnym z mieszkańcami regionów o szczególnie trudnej sytuacji politycznej i społecznej. W programie przede wszystkim zachęcamy społeczności szkolne, aby wybrały własny cel, stworzyły i zrealizowały krok po kroku uczniowskie działania, dzięki którym młodzi ludzie uczą się solidarności, współpracując przy tym z nauczycielami, rodzicami, dyrektorem, pracownikami szkoły i społecznością lokalną.
Tworzymy Solidarną Szkołę poprzez realizację kolejnych zadań obowiązkowych:
- Wypracowanie szkolnego programu wychowawczego opartego na edukacji solidarnościowej (na podstawie kryteriów certyfikatu "Solidarnej Szkoły");
- Realizację wybranych zajęć z historii, wiedzy o społeczeństwie w oparciu o proponowane przez organizatorów scenariusze lekcji i materiały;
- Realizację solidarnościowego projektu edukacyjnego przez społeczność szkolną;
Wszystkie działania zaplanowane w Programie dostarczą uczniom wiedzy na temat przemian demokratycznych w Polsce i Europie drugiej połowy XX wieku, będą kształtować u uczniów poczucie współodpowiedzialności za umacnianie tego dziedzictwa oraz motywować ich do zaangażowania się na rzecz solidarności. W ramach Programu uczniowie poznają swoją społeczność lokalną: prowadzą wywiady z przedstawicielami lokalnych instytucji dokumentujących współczesną historię oraz lokalnymi bohaterami uczestniczącymi w budowaniu demokracji, wspólnie z nauczycielami organizują lekcje obywatelskie, opracowują solidarnościowe trasy edukacyjne, wirtualne archiwa, gry miejskie o tematyce solidarnościowej, fotoreportaże itp.
W II semestrze programu oferujemy szkołom:
- nowe materiały edukacyjne dostępne online;
- scenariusze szkolnych akcji i happeningów związanych z ważnymi rocznicami;
- wsparcie przy realizacji projektów;
- lekcje z ekspertami w postaci webinariów;
- udział 12 najaktywniejszych szkół w finale projektu w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku;
- certyfikat "Solidarnej Szkoły" dla szkół, które wypełnią kryteria certyfikatu.