Program "Solidarna Szkoła"
realizowany jest przez:
Aktualności
Solidarna Szkoła – to my!
30 września 2016 r. – gimnazjalistki będące jednocześnie harcerkami z ZSP w Równem pod opieką Pani Barbary Klechy, wzięły udział wraz z członkami stowarzyszenia i jego prezesem Panem Jackiem Koszczanem w uroczystości uczczenia Ofiar Holokaustu w Centrum Historii Polskich Żydów w Dynowie. Udział w tym wydarzeniu odbył się w ramach realizacji ogólnopolskiego projektu „Solidarna Szkoła”, w którym nasza młodzież uczestniczy po raz drugi.
Uroczystość odbyła się w rocznicę zamordowania 400 Żydów Dynowskich, które miało miejsce w 1939 r., w drugim dniu Żydowskiego Nowego Roku (Rosz ha-Szana). Wizyta rozpoczęła się od spotkania w holu ośrodka, gdzie Rabin Pinhas Pomp przedstawił krótką historię Dynowskich Żydów. W czasie obchodów tego święta głos zabrali zaproszeni goście, którzy opowiadali o wielokulturowości Dynowa w okresie międzywojennym oraz o pokojowym współistnieniu wielu narodów i różnych wyznań. Następnie wszyscy zgromadzeni goście udali się na wspólną modlitwę do Synagogi, gdzie zostało zapalonych 400 świec upamiętniających śmierć 400 ofiar. Największe jednak wrażenie wywołał rytuał Szofaru polegający na trąbieniu w róg barani. Głos szofaru ma pobudzić Żydów do rachunku sumienia, do podjęcia decyzji o ulepszeniu życia w nowym roku. Szofar obwieszcza, że w Rosz Ha-Szana dokonuje się sąd nad każdym człowiekiem.
Mamy nadzieję, że poprzez tego typu wyjazdy i poznanie kultury żydowskiej, młodzież pozbędzie się stereotypów i bez uprzedzeń spojrzy na świat. Według żydowskiej tradycji w Rosz Haszana (Nowy Rok) Bóg ocenia ludzi i zapisuje ich losy w dwóch księgach: w Księdze Życia – sprawiedliwych i w Księdze Śmierci – zatwardziałych grzeszników. Wszystkich pozostałych Bóg jeszcze osądzi i zdecyduje o ich losach. Tym ostatnim wyznacza się czas na poprawę do Jom Kipur (Dnia Pojednania). Dziesięć dni dzielące Rosz Haszana od Jom Kipur to tzw. Jamim Noraim (Straszne Dni). Stąd życzenia „Obyście zostali zapisani na dobry rok" składane w dniu Nowego Roku.
Koordynatorka projektu „Solidarna Szkoła” Aneta Cyran