Świadectwa Niepodległości

Grupa projektowa ze Szkoły Podstawowej w Częstkowie w pierwszym semestrze zdecydowała się zrealizować ścieżkę Nici i sploty. Dnia 21 stycznia br. uczniowie klasy VII zorganizowali wystawę historyczną ,,ŚWIADECTWA NIEPODLEGŁOŚCI”. Zaprosili na nią całą społeczność szkolną: uczniów, rodziców, nauczycieli. 

Do tego wydarzenia uczniowie przygotowywali się przez kilka miesięcy. Zaplanowali wszystkie działania, rozdzielili zadania i czuwali nad ich realizacją. W czasie wystawy z ogromnym zaangażowaniem pełnili role przewodników i kustoszy. Oprowadzali swoich gości i prezentowali wystawione eksponaty.

Na wystawie zgromadzono różnorodne przedmioty powstałe po 1918 r., symbolizujące niepodległość. Były to głównie pamiątki rodzinne. Uczniowie wcześniej przeprowadzili wywiady z właścicielami tych przedmiotów i je opisali. Dzięki temu zwiedzający mogli również poznać ich historię. 

Uzupełnieniem, a jednocześnie główną atrakcją wystawy, była projekcja filmu przedstawiającego rozmowę z prababcią jednej z uczennic. Pani Maria opowiadała o swoim życiu w czasach II wojny światowej i okresie powojennym.

Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem całej społeczności szkolnej i z pewnością na długo pozostanie w pamięci. Uczniowie byli dumni, że udało im się zrealizować  to, co zaplanowali. Z niecierpliwością czekają na nowe wyzwanie, czyli kolejny projekt.

Iwona Białas-Rychlak, opiekunka grupy projektowej

w Szkole Podstawowej w Częstkowie