Sound in the Silence - nauka historii poprzez sztukę!

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność (ESPS) rozpoczyna rekrutację do interdyscyplinarnego projektu Sound in the Silence. Jak co roku nauczyciele i młodzież z czterech krajów spotkają się w jednym z miejsc Europy naznaczonych historią XX wieku. Tegoroczna, piąta edycja projektu organizowanego we współpracy ze stowarzyszeniem MOTTE z Hamburga odbędzie się w Miejscu Przestrogi i Pamięci Ravensbrück.

Sound in the Silence to międzynarodowy interdyscyplinarny projekt edukacyjny, którego głównym celem jest przybliżenie młodzieży licealnej trudnych aspektów europejskiej przeszłości w sposób odpowiadający jej wrażliwości emocjonalnej. Uczestnicy, pod opieką artystów i edukatorów, odwiedzają miejsca pamięci, w których poznają wybrane zagadnienia z historii totalitaryzmów w Europie Środkowo-Wschodniej. Przedstawienie przygotowane na zakończenie projektu, połączy różne gatunki sztuki. Odczucia i przeżycia związane ze zwiedzaniem miejsc pamięci znajdą uzewnętrznienie w artystycznym przekazie.

Wyłonieni w ramach rekrutacji nauczyciele stworzą siedmioosobowe zespoły uczniów. Będą oni mieli okazję spędzić osiem dni w Miejscu Pamięci Ravensbrück, poznać jego historię i stworzyć spektakl, który zostanie uwieczniony na filmie dokumentalnym. Głównym zagadnieniem tegorocznej edycji będzie sztuka obozowa, jej przejawy i rola, jaką pełniła.

ESPS pokrywa wszystkie koszty związane z udziałem w projekcie. Jednym z warunków udziału jest znajomość języka angielskiego co najmniej na poziomie B2.

Rejestracja trwa do 10 maja 2017.

Regulamin rekrutacji: http://soundinthesilence.enrs.eu/page/?p=763

Formularz aplikacyjny: http://bit.ly/2lKefgf

Pierwsza edycja Sound in the Silence odbyła się na terenie byłego obozu koncentracyjnego Neuengamme, druga w Bornym Sulinowie, trzecia w Gdańsku i okolicach. Motywem przewodnim czwartej edycji, zorganizowanej w 2016 roku, były różne przejawy oporu i sprzeciwu. Projekt, w którym brali udział uczniowie z Niemiec, Polski, Słowacji i Węgier, rozpoczął się w Oświęcimiu, a zakończył w słowackich górach, w Terchovej niedaleko Žiliny. Szczegółowe informacje na temat idei projektu, poprzednich edycji i organizatorów są dostępne na stronie www.soundinthesilence.enrs.eu