SocjoSzkoła o lokalnym aktywizmie

Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza uczniów szkół ponadgimnazjalnych do udziału w wyjątkowym konkusie. Zadanie: zbadać aktywność lokalną. W nagrodę autorzy najciekawszych prac wezmą udział w warsztatach w prowadzonych przez pracowników IS UW i poznają tajniki pracy socjologa. Do konkursu zgłosić możecie np. efekty Waszych projektów zrealizowanych w Solidarnej Szkole, jeśli były poświęcone tematyce lokalnej solidarności i aktywności obywatelskiej. Trzymamy kciuki :)

Co trzeba zrobić?

Spróbujcie dowiedzieć się czegoś więcej. Przejrzyjcie prasę i dokumenty, porozmawiajcie z samymi aktywistami i tymi, którzy się z nimi stykają. Spróbujcie odpowiedzieć na pytania: Skąd się wzięli, jak się zawiązali?; Jaki jest ich cel, o co walczą, co chcą zmienić?; Dlaczego to jest dla nich ważne?; Na czym polega ich działalność, jaki jest model ich funkcjonowania?; Z jaką spotykają się reakcją?; Jakie napotykają problemy, wyzwania i jak sobie z nimi radzą?

Możecie też poruszać wszelkie inne kwestie, które uznacie za istotne. Zastanówcie się czy opisane przez Was działania zaliczylibyście do społeczeństwa obywatelskiego i dlaczego.

Następnie przygotujcie pracę konkursową w wybranej przez siebie formie:

Krótki esej (1200-2000 słów) Nie oczekujemy, że przedstawicie złożoną analizę zjawiska lub wykażecie się rozległą wiedzą na jego temat, zależy nam przede wszystkim na Waszych obserwacjach i refleksjach; albo:

Krótki reportaż/esej wizualny (10-15 zdjęć wraz z komentarzem 300-500 słów). To propozycja dla amatorów fotografii – zdjęcia powinny być ze sobą powiązane, stanowić wraz z komentarzem spójną całość, w której powiecie coś ciekawego na temat waszych obserwacji; albo:

Reportaż wideo (maksymalnie 5min). Tę formę wprowadzamy z myślą o amatorach sztuk audiowizualnych – czekamy na prace oryginalne, w ciekawy sposób ujmujące wybrany temat, opatrzone błyskotliwym komentarzem wyjaśniającym jak autor pracy nawiązuje do tematu konkursowego. [film można umieścić w internecie i przesłać nam link]

Więcej informacji na stronie Instytutu Socjologii UW.