Reportaże i wystawy o historii

W sobotę 3 grudnia 2016 r. 24 uczniów klasy I gimnazjum ZSP w Równem – realizujących projekt CEO „Solidarna Szkoła” wzięło udział w warsztatach historyczno-dziennikarsko-plastycznych, prowadzonych przez trenerki Centrum Edukacji Obywatelskiej – Annę Dobrowolską oraz Weronikę Dorociak, które do Równego przyjechały z Warszawy.

Zajęcia tematycznie oscylowały głównie wokół historii Komitetu Obrony Robotników oraz sytuacji młodych ludzi, którym przyszło żyć w PRL-u. Uczniowie pracowali w dwóch grupach. Na samym początku zastanawiali się czym tak naprawdę jest historia, z czym im się kojarzy oraz gdzie i w jakich sytuacjach najłatwiej się jest jej nauczyć. Następnie młodzież wzięła udział w kalamburach historycznych – których hasła związane były z historią PRL-u. Jak się okazało, gra wcale nie była dla uczniów łatwa. Po części teoretyczno-wprowadzającej – uczestnicy warsztatów rozpoczęli zajęcia plastyczne. Jedna grupa miała za zadanie wykonać wystawę, której hasłem przewodnim miała być solidarność oraz czasy PRL-u, natomiast druga, miała przygotować fotoreportaż o tej samej tematyce.

Warsztaty rozbudziły wśród uczniów zainteresowania historią PRL-u i „Solidarności”. Ich celem było przekazanie uczestnikom projektu wiedzy i umiejętności pozwalających samodzielnie tworzyć prace plastyczne i literackie oparte o prawdziwe wydarzenia. Praca warsztatowa przyczyniła się do budowania dialogu między uczniami, kształtowania postaw szacunku wobec osób starszych i ich życiowych doświadczeń. To dzięki tym warsztatom, uczniowie określili, co będzie przedmiotem ich działań projektowych. W ramach realizacji założeń „Solidarnej Szkoły” – postanowili stworzyć diaporamę, której hasłem przewodnim będzie poszukiwanie solidarności międzypokoleniowej w naszym środowisku lokalnym.

 

Relację i zdjęcia nadesłała pani Aneta Cyran.

Warsztaty zorganizowano dzięki wsparciu Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra 2016.