Muzeum on-line: dodaj swój przedmiot!

W tym artykule przeczytacie, jak dodać swój eksponat do Muzeum on-line Solidarnej Szkoły. Zapraszamy!

Czym jest Muzeum on-line?

Muzeum on-line to prezentacja multimedialna, w której znajdą się zdjęcia i opisy przedmiotów odnalezionych i opisanych przez uczestników i uczestniczki Solidarnej Szkoły. Dzięki muzeum on-line:

  • poznacie lepiej historię lat 80-tych nie tylko za pomocą faktów i dat, ale dzięki przedmiotom, które były w codziennym użyciu w tym okresie,
  • nauczycie się szukać i odnajdywać świadków historii oraz prowadzić z nimi wywiady, w celu zdobycia cennych informacji,
  • opiszecie wybrany przez Was przedmiot zwracając uwagę na jego wygląd zewnętrzny, pochodzenie, historię, znaczenie i symbolikę.

Przykładowe muzeum on-line na temat Paczek Solidarności przygotowane przez CEO – LINK 

Przykładowe muzeum on-line opracowane przez Muzeum Historii Polski - LINK

Czego będzie dotyczyć nasze Muzeum on-line?

Przedmioty, których zdjęcia i opisy znajdą się w Muzeum on-line będą dotyczyły Paczek Solidarności – czyli akcji pomocy i wsparcia, jakiego w latach 80. udzieliły Polsce społeczeństwa całego świata (głównie krajów Europy Zachodniej) przy wsparciu organizacji obywatelskich i religijnych (więcej o Paczkach Solidarności możecie przeczytać TUTAJ). 

Mogą to być np. przedmioty, które znajdowały się w paczkach przesyłanych do Polski, zdjęcia lub listy, przedmioty związane z dystrybucją paczek w Polsce.

Zapoznajcie się z filmami, w których Alicja Pacewicz, wiceprezeska CEO opowiada o dwóch przedmiotach, które trafiły do niej w czasach PRL-u dzięki pomocy z zagranicy. FILM 1, FILM 2

Wskazówka Jeśli znalezienie takiego przedmiotu będzie dla Was trudne lub niemożliwe możecie sfotografować i opisać dowolny przedmiot związany z latami 80-tymi.

Znaleźliśmy już nasz przedmiot. Jak mamy go opisać?

Opiszcie przedmiot wypełniając kartę pracy „Eksponat”, która jest dostępna TUTAJ wersja Word, którą można uzupełniać o własne pytania. 

Jak mamy zrobić zdjęcie naszego przedmiotu?

Zróbcie zdjęcie tak, aby przedmiot był jak najbardziej wyraźny, najlepiej na jednolitym tle, np. na białej kartce, na ławce. Koniecznie napiszcie kto jest autorem zdjęcia!

Do kiedy mamy przesłać opis i zdjęcie naszego przedmiotu?

Opis (czyli wypełnioną kartę pracy „Eksponat”) i zdjęcie przedmiotu prześlijcie na adres urszula.bijos@ceo.org.pl do 25 lutego 2018 r. W tytule maila napiszcie nazwę Waszej szkoły.

Co stanie się z naszym opisem i zdjęciem, kiedy prześlemy je do CEO?

Wszystkie przesłane opisy i zdjęcia zostaną umieszczone w prezentacji multimedialnej przygotowanej przez grafika. Jak tylko muzeum będzie gotowe prześlemy je do Was mailem, opublikujemy na stronie internetowej i Facebooku. To będzie „wernisaż” naszej wystawy :) Możecie też zrobić szkolny wernisaż organizując publiczną prezentację Muzeum, które współtworzyliście!   

Kto tworzy Muzeum on-line?

Każda szkoła, która bierze udział w Solidarnej Szkole przesyła opis i zdjęcie jednego przedmiotu. W ten sposób stworzymy muzeum, w którym znajdzie się ponad 60 eksponatów! 

Powodzenia!