Program "Solidarna Szkoła"
realizowany jest przez:
Aktualności
Kto na ochotnika?
Czy w Twojej szkole uczniowie organizują zbiórkę karmy dla zwierząt ze schroniska, pomagają w utrzymaniu zieleni wokół szkoły lub wspierają innych uczniów w nauce? Jeśli tak, to znaczy, że Twoi uczniowie angażują się w wolontariat!
Praktyka pokazuje jednak, że wolontariat w szkole przybiera zazwyczaj formy akcyjne (takie jak „Szlachetna Paczka”) i w sposób aktywny angażuje niewielką część młodzieży. Często odbywa się też poza lokalnym kontekstem: uczniowie biorą udział w ogólnopolskich akcjach, nie zauważając wyzwań czekających na nich na własnym (szkolnym lub miejskim) podwórku.
Tymczasem szkoła może być miejscem, które pomaga uczniom i uczennicom zdobywać doświadczenia wolontariackie zgodne z ich zainteresowaniami, uczy dostrzegać płynące z niego wartości, a jednocześnie uwrażliwia na to, że działania na rzecz innych powinny uwzględniać rzeczywiste potrzeby grupy, której chcemy pomóc.
Minister Edukacji Narodowej ogłosiła, że rok szkolny 2016/2017 będzie Rokiem Wolontariatu. Co więc może zrobić szkoła, by wspierać działania wolontariackie swoich uczniów? Dołączcie do programu “Kto na ochotnika? Szkolne programy wolontariatu” (formularz zgłoszeniowy)!
Więcej przeczytacie w zakładce „O programie”.
Zapraszamy warszawskie szkoły z dzielnic: Praga-Południe, Praga-Północ i Targówek do udziału w programie wspierającym ich działania wokół wolontariatu młodzieżowego w szkole. W ramach programu oferujemy wsparcie zarówno dla kadry pedagogicznej, jak i i młodzieży.
Nauczyciele i nauczycielki otrzymają:
-
materiały edukacyjne dotyczące wolontariatu w szkole
-
2-dniowe szkolenie stacjonarne (24-25 marca 2017 r.)
-
wizyty studyjne w organizacjach/instytucjach (1 dzień)
-
2 webinaria – spotkania on-line z ekspertami
-
2 spotkania coachingowe z praktykami
-
2 konsultacje on-line
Uczniowie i uczennice otrzymują:
-
2 warsztaty tematyczne
-
ogólnodostępne spotkanie z czynnymi wolontariuszami
-
webinarium – spotkanie on-line z ekspertem
-
plakaty informacyjno- edukacyjne z kartami pracy
-
materiały edukacyjne
-
kontakt z organizacjami współpracującymi z wolontariuszami
-
możliwość odbycia stażu w partnerskich instytucjach i organizacjach (30-godzinny program stażu) dla najaktywniejszych wolontariuszy.
Co wydarzy się w szkołach dzięki udziałowi w programie:
-
podjęte zostaną prace w zespołach roboczych (nauczyciele-rodzice-uczniowie) nad programem wolontariatu szkolnego na kolejny rok szkolny: (opiekun + nauczyciele + uczniowie). Wszystko z wsparciem ekspertów (konsultacje indywidualne, on-line), wiedzy zdobytej na szkoleniach i materiałów;
-
podjęte zostaną wstępne działania realizujące opracowany program wolontariatu w szkołach. W ramach realizacji szkolnego wolontariatu prowadzona będzie współpraca z podmiotami szkolnej społeczności (nauczyciele, rodzice, samorząd uczniowski). Przy użyciu scenariuszy, kart pracy itd.
-
zorganizowane zostanie ogólnoszkolne wydarzenie, którego celem będzie promocja wolontariatu oraz zaproszenie do udziału w szkolnych formach wolontariatu. Przy okazji organizacji tego wydarzenia szkoła będzie gościć aktywnych wolontariuszy miejskich, którzy podzielą się z uczniami swoimi doświadczeniami.
Rekrutacja trwa od 23 stycznia do 26 lutego 2017.
Zgłoszenia przyjmujemy poprzez FORMULARZ dostępny na stronie: społecznosc.ceo.org.pl
Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Zespół “Kto na ochotnika?”
mail: wolontariat@ceo.org.pl