Komitet Obrony Robotników - temat semestru

Czy w Polsce działała opozycja demokratyczna zanim powstała "Solidarność"? Oczywiście, ze tak! W tym semestrze proponujemy Solidarnym Szkołom cofnięcie się w czasie i poznanie historii jednej z najważniejszych organizacji opozycyjnych w PRL - Komitetu Obrony Robotników.

KOR powstał w 1976 roku jako reakcja na represje, które dotknęły robotników protestujących wobec podwyżek cen w Radomiu i Ursusie. Skupił różnorodne środowiska - jego członkami byli zarówno profesorowie, jak i studenci; przedstawiciele środowisk lewicowych i katolickich, a wśród działaczy znaleźć możemy takie nazwiska jak Jacek Kuroń, Zbigniew Romaszewski czy Antoni Macierewicz. Wielu z nich zaangażowało się potem w tworzenie "Solidarności", a po 1989 roku tworzyło III RP. 

W ofercie Solidarnej Szkoły znajdziecie dwa zestawy materiałów poświęcone historii Komitetu Obrony Robotników. Są wśród nich scenariusze lekcji, infografiki, a także propozycje na tematy uczniowskich projektów. Zachęcamy do skorzystania z naszych materiałów i poświęcenia tego semestru KOR-owi.

  1. KOR - tajemniczy skrót. O historii i działaczach Komitetu Obrony Robotników.
  2. Prawa człowieka i solidarność. Komitet Obrony Robotników.

Fot. Jan Kelus / Archiwum ECS