Centrum szkolnej solidarności!

Za nami konferencja finałowa programu Solidarna Szkoła. Przez dwa dni w gdańskim ECS debatowaliśmy o solidarności, wolontariacie i działaniach społecznych. Zachęcamy do przeczytania relacji!

Tradycyjnie już Europejskie Centrum Solidarności zamieniło się na dwa dni w centrum szkolnych działań społecznych. Z całej Polski zjechało do Gdańska 9 zespołów uczniowskich, które zaprezentowały projekty zrealizowane w ramach programu "Solidarna Szkoła" w roku szkolnym 2016/2017. Konferencja trwała dwa dni (8-9 czerwca 2017, podczas których mogliśmy wymieniać się doświadczeniami i dobrymi praktykami, dyskutować o wyzwaniach stojących przed polskimi szkołami, ale też zwiedzić wystawę ECS i poznać lepiej historię niezwykłego miejsca, jakim jest Stocznia Gdańska.

Konferencję otworzyły wspólnie Patrycja Medowska (zastępczyni dyrektora ECS) i Alicja Pacewicz (wiceprezeska CEO). Podkreślały one zarówno wymiar historyczny projektów realizowanych przez Solidarne Szkoły, ale także ich wyjątkowe znaczenie w obecnej sytuacji społecznej, m.in. wobec kryzysu uchodźczego. Pierwszego dnia odbyły się też warsztaty prowadzone wspólnie przez trenerki CEO i edukatorki ECS. Uczniowie mogli więc dokonać ewaluacji swoich projektów społecznych podczas warsztatów "Rzeka projektu" (prowadzenie: Sylwia Żmijewska-Kwiręg i Sława Wyrwicka), a także zaplanować kolejne działania społeczne pod kierunkiem Ani Dobrowolskiej. W tematykę historyczną wprowadziły nas z kolei zajęcia o codzienności w PRL, które poprowadziła Ania Zielińska. Nie zabrakło też czasu na warsztaty dla nauczycieli: była to okazja do poznania innowacyjnych metod nauczania (przy współpracy z inicjatywą "Kreatywna Pedagogika"), a także do dyskusji nad wyzwaniami, jakie stoją przed solidarnymi szkołami. Dzień zakończyliśmy kulturalnie: obejrzeliśmy spektakl "Myszeida, czyli z życia myszy" przygotowany przez uczniów LO nr 9 w Gdańsku. Byliśmy pod wrażeniem nie tylko świetnych umiejętnosci młodych aktorów, ale też ważnego tematu, który podjęli w spektaklu: problemu tolerancji, integracji i populizmu. Choć historia działa się w kraju myszy, bez wątpienia mogliśmy dostrzec analogie do problemów, jaki znamy z naszego codziennego życia. 

Drugi dzień rozpoczęliśmy od spaceru po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej. Mogliśmy prześledzić, jak rozwijał się strajk w sierpniu 1980 roku, zobaczyć, gdzie podpisano słynne porozumienia, ale także przyjrzeć się współczesnej Stoczni i imponującym żurawiom. Spacer śladami ludzi Stoczni poprowadziły edukatorki ECS: Agnieszka Piórkowska, Sława Wyrwicka i Dominika Ikonnikow. Po jego zakończeniu czekał na nas gwóźdź programu: Stocznia Projektów. Uczniowie rozstawili swoje stanowiska w Sali Wystaw Czasowych ECS i zaprezentowali swoje projekty ekspertom, kolegom i koleżankom, a także gościom odwiedzającym ECS. Taka wystawa czasowa zdarza się tylko raz w roku!

Na zakończenie konferencji wzięliśmy jeszcze udział w debacie o nierównościach ekonomicznych - temacie, który zajmował nas w drugim semestrze tego roku. Bardzo ciekawe wypowiedzi wygłosili zaproszeni goście: dr Agata Bachórz z Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wojciech Bystry, prezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Debatę poprowadził dr Jacek Kołtan z Wydziału Myśli Społecznej ECS.

Po zakończeniu debaty zrobiliśmy sobie tradycyjne już "rodzinne zdjęcie", a potem przyszedł czas na wręczenie certyfikatów Solidarnej Szkoły i upominków wszystkim uczestnikom. W torbach znalazły się m.in. publikacje ECS, gry planszowe, ale też pyszne dżemy wyprodukowane przez pracownice spółdzielni socjalnej. W ten sposób pokazaliśmy, jak małymi codziennymi krokami można działać na rzecz niwelowania nierówności ekonomicznych, wspierając najsłabszych. Po zakończeniu oficjalnej części konferencji udaliśmy się do Muzeum II Wojny Światowej, aby zwiedzić otwartą kilka miesiecy temu wystawę. Z głowami pełnymi wrażeń i nowych pomysłów wracamy do domu i już teraz myślimy o kolejnych solidarnych działaniach na nowy rok szkolny. Do zobaczenia za rok!

Autorem wszystkich zdjęć jest Grzegorz Mehring z ECS. Więcej fotografii można znaleźć na fanpage ECS na Facebooku