4 czerwca - dzień wolności i radości

Zapraszamy Was do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi, które stanowią inspirację do zorganizowania szkolnego święta z okazji rocznicy 4 czerwca 1989 r. - pierwszych częściowo wolnych wyborów po II wojnie światowej.

  1. Scenariusz lekcji Rok 1989. Polityczne domino w Europie Środkowo-Wschodniej. Słowo o zmianach, które rozpoczęła ,,Solidarność”
  2. Scenariusz lekcji Na rozdrożu – Polska w 1989 r. – wspominamy Tadeusza Mazowieckiego
  3. Flagi wolności, truskawki radości - pomysł na szkolną akcję, która zaangażuje Waszą społecznośc w radosne świętowanie wolności. 
Zachęcamy uczniów, nauczycieli, rodziców, sąsiadów, urzędników samorządowych, by w dniu 4 czerwca ubrali się (a odważniejsi – przebrali i np. pomalowali sobie twarze) na biało lub czerwono i o umówionej godzinie (np. w symboliczne samo południe) ustawili się w centralnym punkcie swojej miejscowości (np. na rynku, ale może być też szkolne boisko), tworząc kształt polskiej flagi. 
Nasze inne propozycje to: 
  • w amo południe wypuszczacie białe i czerwone balony z hasłami o polskiej wolności,
  • rozdajecie innym i przywiązujecie do rowerów, przypinacie do ubrań biało-czerwone wstążeczki,
  • w szkołach, przed szkołami tworzycie strefy wolności, czyli hyde parki w formie białych plansz, tablic, na których piszecie, co dla was oznaczają wydarzenia 4 czerwca 1989 r., o jaką wolność chodziło, jak to wpłynęło na ich życie
  • organizujecie w szkole, na rynku, występ młodzieżowej kapeli

4. Broszura „1989. Koniec systemu“ w niezwykle przystępny i atrakcyjny sposób opowiada o przemianach ustrojowych w Europie Środkowo-Wschodniej. W pierwszej połowie roku kluczowa opowieść prowadzona jest z polskiej perspektywy, inne kraje regionu obecne są w najważniejszych dla siebie momentach. Druga połowa roku przedstawiona została przez pryzmat doświadczeń Węgier, NRD, Czechosłowacji, Bułgarii i Rumunii – za każdym razem uzupełniana najważniejszymi wydarzeniami w Polsce i pozostałych krajach regionu.