30-lat samorządu terytorialnego. Świętujmy razem!

 

30 lat samorządu terytorialnego w Polsce

 

Dziś spotykamy się, żeby świętować! 30 lat temu, dzięki pokojowym przemianom ’89 roku, powstały samorządy terytorialne – wspólnoty osób, które kreują świat wokół nas. 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze wybory samorządowe.

 

  Idea współczesnych samorządów jest prosta – to ludzie mieszkający w danej okolicy najlepiej wiedzą, co jest im potrzebne i jak mogą rozwiązać swoje potrzeby.

 

Czy wiesz, że przed 1990 rokiem samorząd terytorialny był samorządem tylko z nazwy? W rzeczywistości nie miał żadnych uprawnień decyzyjnych, a jego rolą było wykonywanie działań narzuconych przez rząd centralny. Był to element tzw. centralizacji władzy.

 

 

 

Oderwij się od bieżącej polityki i od problemów. Rozejrzyj się wokół siebie i zastanów, co lubisz w swojej gminie, za co jesteś wdzięczny/a, co jest Twoim zdaniem osiągnięciem ostatnich 30-tu lat, z którego mieszkańcy i mieszkanki mogą być dumni i dumne.

 

ZADANIE

 

Stwórz plakat do hasła „Od 30-tu lat wiemy, co dla nas najlepsze. Mieszkańcy gminy….”

Uzupełnij nazwą swojej gminy i własnym rysunkiem.

Mogą być na nim ludzie, którzy w tej gminie mieszkają, Twoje ulubione miejsce albo miejsce, z którego Wy, mieszkańcy i mieszkanki, jesteście wyjątkowo dumni.  

 

 

 

Umieść grafikę w mediach społecznościowych swoich lub szkoły, na stronie szkoły i, oczywiście, prześlij nam na adres aneta.derda@ceo.org.pl