Temat semestru: Nierówności ekonomiczne

W nowym semestrze zajmować się będziemy problemem bardzo współczesnym i aktualnym. Tematem semestru będą nierówności ekonomiczne, przede wszystkim w kontekście lokalnym i krajowym. Będziemy zastanawiać się wspólnie z uczniami, jakie przejawy nierówności otaczają nas na co dzień i jak możemy im przeciwdziałać. Poznamy ludzi, którzy zajmują się pomocą wykluczonym i zapoznamy się z projektami, które realizują. Całość będzie budowała w uczniach poczucie solidarności i wpółodpowiedzialności za innych. W program semestru włączymy również temat odpowiedzialnego wolontariatu.

Temat semestru - scenariusz lekcji:

Kto jest biedny? O obliczach polskiego ubóstwa

Jak mierzyć nierówności i jak rozmawiać o nich z uczniami?  Tym razem zajmiemy się nierównosciami w perspektywie lokalnej. Podczas lekcji uczniowie dowiedzą się, czym jest ubóstwo i jak wygląda sytuacja osób ubogich, a także jakie są najczęstsze przyczyny ubóstwa. Wezmą udział w dyskusji na temat sytuacji osób ubogich i nauczą się szukać informacji o inicjatywach wspierających je.

Dotychczasowe materiały CEO związane z tematem nierówności ekonomicznych:

  1. Scenariusz zajęć: Skąd się biorą nierówności?
  2. Scenariusz zajęć: Mikrokredyty, kobiety i przedsiębiorczość
  3. Scenariusz zajęć: Ubóstwo i niepełnosprawność
  4. Scenariusz zajęć: Kim jest Bosco?
  5. Scenariusz zajęć: Pomysły zmieniające życie
  6. Scenariusz zajęć: Ruch spółdzielczy i sprawiedliwy handel
  7. Ćwiczenie: Golicja i Głodomeria, czyli ubóstwo galicyjskie 
  8. Ćwiczenie: Globalne porównanie

Polecamy również:

Bieda - przewodnik dla dzieci

Książka dla dzieci o nierównościach społecznych. Główna bohaterka, Anka, dociekając skąd się bierze bieda, zastanawia się, czy to prawda, że mama jest leniwa, dowiaduje sie co to jest dziedziczenie biedy, polityka społeczna i jak jest w innych państwach.

Solidarnie przeciw biedzie. Socjologiczno-pedagogiczny przyczynek do nowych rozwiązań starego problemu

Publikacja Europejskiego Centrum Solidarności poświęcona tematowi biedy i wykluczenia społęcznego. Autorzy patrzą na problem z różnych perspektyw i starają się wskazać recepty na przyszłość. Książka napisana jest językiem naukowym, pozwala umieścić refleksję nad ubóstwem w szerszym kontekście filozofii solidarności.