Rekrutacja na rok szkolny 2018/2019

Zapraszamy do udziału w szóstej edycji Solidarnej Szkoły - programu aktywnej edukacji historycznej realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Europejskiego Centrum Solidarności. Dołącz do nich i zdobądź certyfikat Solidarnej Szkoły!

Formularz zgłoszeniowy dostępny już niebawem! 

Idea programu

Program Solidarna Szkoła kształtuje w uczniach i uczennicach tożsamość historyczną, poczucie współodpowiedzialności oraz motywuje ich do zaangażowania się na rzecz innych, rozwijając tym samym postawę nowoczesnego patriotyzmu wśród młodych ludzi. Dostarcza wiedzy na temat etapów budowania i umacniania demokracji w Polsce z położeniem nacisku na historię ruchu „Solidarność”. 

Rekrutacja trwa od 15 sierpnia do 1 października 

Dla kogo jest program?

Program kierujemy do szkół wszystkich etapów edukacyjnych. Szkołę do programu zgłasza dwóch nauczycieli, którzy będą realizować wspólnie działania. Program angażuje całą społeczność szkolną – uczniów i uczennice, nauczycieli i nauczycielki, pracowników i pracowniczki szkoły a także rodziców. 

Dlaczego warto się zgłosić?

  • W programie oferujemy różnorodne wsparcie edukacyjne - szkolenia dla nauczycieli, webinaria, festiwal internetowy, newsletter, kontakt z ekspertami, scenariusze lekcji i interaktywne narzędzia internetowe. 
  • Szkoły biorące udział w programie mogą starać się o przyznanie im certyfikatu Solidarnej Szkoły. Warunkiem otrzymania certyfikatu jest spełnienie kryteriów, które prezentujemy TUTAJ.
  • Program oferuje ciekawe i ambitne zajęcia przedmiotowe oraz działania wzmacniające kompetencje społeczne realizowane metodą projektu uczniowskiego.
  • Na zakończenie Programu zorganizowana zostanie w siedzibie Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku interaktywna konferencja podsumowująca dla najbardziej aktywnych uczestników programu i gości. 

Zapraszamy do pobierania i uposzechniania materiałów informacyjnych i graficznych na tremat Solidarnej Szkoły, które znajdziecie tutaj. 

Pierwszy semestr roku szkolnego 2018/2019 – ścieżka historyczna

„Wyzwaniem jest pobudzenie wyobraźni młodych ludzi, aby dla siebie odkryli historię Solidarności i dostrzegli w niej ważny element swojej tożsamości. Aby zgodnie z własną wrażliwością chcieli budować swoje relacje ze światem w oparciu o jej ideały” – powiedziała Patrycja Medowska, zastępca Dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności.

Realizacja programu rozpoczyna się od poznania historii i dziedzictwa polskiego ruchu społecznego, Solidarności. Uczniowie podczas zajęć realizowanych na podstawie scenariuszy lekcji dostarczonych przez CEO analizują postawy i wartości członków Solidarności, poznają kontekst społeczny i polityczny ich działań. W wyjątkowym roku stulecia odzyskania Niepodległości zaproponujemy aktywności, działania i pomysły na projekty, które pozwolą w angażujący, ciekawy i uczący sposób zorganizować szkolne obchody 11 listopada. Uczniowie i uczennice poznają wydarzenia historyczne z ostatnich 100 lat, w których idea solidarności społecznej była szczególnie ważna 

Drugi semestr roku szkolnego 2018/2019 – ścieżka społeczna

drugim semetrze skupimy się na kolejnej wyjątkowej rocznicy - 30. leciu obrad Okrągłego Stołu i przemian politycznych w Europie i na świecie. 

 

Zapraszamy do zapoznania się z:

Zapisy do projektu obywają się za pomocą platformy Społeczność CEOJeśli masz problemy z zalogowaniem się do serwisu zajrzyj do instrukcji obsługi Społeczności CEO.